Co to jest leasing finansowy?

Leasing finansowy to mniej popularna forma leasingu w Polsce. Nazywa się go inaczej leasingiem kapitałowym. Korzystają z niego większe przedsiębiorstwa, które chcą ograniczyć koszty związane z Vat-em, a także mali podatnicy – dzięki możliwości jednorazowej amortyzacji. Na czym polega leasing finansowy? I czy jest on korzystnym wyborem dla firm?

Co to jest leasing finansowy?

To umowa, w której leasingodawca oddaje w użytkowanie leasingobiorcy przedmiot leasingu na podany w umowie okres i za określoną opłatą.

Leasingobiorca wraz z podpisaniem umowy leasingu wpisuje kupiony przedmiot leasingu do ewidencji środków trwałych i dokonuje od niego stosownych odpisów amortyzacyjnych. Ponosi również koszty związane z ratami, podatkiem Vat, a także kosztami utrzymania przedmiotu umowy.

Do kosztów uzyskania przychodów zaliczy jednak tylko koszty związane z amortyzacją oraz odsetki z rat kapitałowych.

Warto wiedzieć, że leasing finansowy obliguje przedsiębiorcę do zapłaty podatku Vat w całości po podpisaniu umowy. Nie ma możliwości proporcjonalnego rozdzielenia podatku na mniejsze części, doliczane do każdej raty – tak jak ma to miejsce w leasingu operacyjnym.

W dodatku po zakończeniu umowy przedmiot leasingu automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy.

Kiedy warto korzystać z leasingu finansowego?

W większości przypadków to leasing operacyjny będzie lepszym wyborem. Jest dużo prostszy w ewidencji oraz tańszy dla wielu firm. Jednak w nielicznych przypadkach warto zastanowić się nad opcją leasingu finansowego.

Będzie on korzystniejszy gdy:
• Środek trwały na umowie leasingowej opodatkowany jest 8% podatkiem Vat;
• Zależy Ci na jednorazowej amortyzacji środka trwałego dla małych podatników;
• Chcesz podpisać umowę leasingową na krótki okres.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe – to się opłaca!

Co może być przedmiotem leasingu w leasingu finansowym?

Firmy leasingowe z roku na rok poszerzają swoją ofertę. Nadal wśród najbardziej popularnych środków trwałych są samochody – zarówno flota osobowa, jak i ciężarowa. Coraz częściej jednak pojawiają się również całe linie produkcyjne, pojedyncze maszyny oraz sprzęt komputerowy.

Nowością na rynku leasingowym jest za oprogramowanie (które nie jest środkiem trwałym) oraz pracownicy, zatrudnieni w agencji pracy tymczasowej.

1 thought on “Co to jest leasing finansowy?

  1. Po zapoznaniu się z lesingiem jestem zaskoczony, jak wiele rzeczy firmy biorą na taką umowę.

Comments are closed.