Dlaczego Polak płaci podatki

Wielu obywateli odpowiedziałoby na to pytanie w prosty sposób – BO MUSIMY.

I częściowo jest to oczywiście prawda. Podatek to, zgodnie z ustawą, świadczenie:

– nieodpłatne,
– przymusowe,
– powszechne,
– bezzwrotne.

Rzeczywistość nie jest jednak tak okrutna, jak wielu z nas myśli. Podatki – czy tego chcemy, czy nie – są potrzebne, ponieważ bez nich państwo nie mogłoby normalnie funkcjonować.

Należy zauważyć, że instytucja podatku ma bardzo długą historię. Badacze odkryli, że podatki (rzecz jasna pod inną postacią niż obecnie) były odprowadzane już w starożytnym Egipcie. Następnie takie potęgi, jak starożytna Grecja, Rzym, czy w końcu średniowieczna Europa, w tym także Polska.

Podatki, co to zasady – powinny być przeznaczane na szeroko rozumiany rozwój. Państwo samo w sobie nie posiada przecież pieniędzy. To obywatele sprawiają, że państwo ma ‘’przychód’’. Natomiast, ponieważ są to pieniądze publiczne – to państwo musi spożytkować się właśnie na instrumenty publiczne, czyli przede wszystkim na budowę szkół, żłobków, przedszkoli; budowę szpitali oraz budowę szeroko pojętej infrastruktury (drogi, autostrady, mosty, chodniki itp.).

Można zatem powiedzieć, że pobierane podatki w pewnym sensie powracają do nas, tyle, że pod postacią inwestycji publicznych. Dlatego właśnie musimy płacić podatki, mimo, iż oczywiście, większość z nas nie lubi tego robić.

Pamiętajmy, że daniny w postaci podatków mają służyć przede wszystkim nam – obywatelom.

Podatki, które idą na maskaradę

1 thought on “Dlaczego Polak płaci podatki

  1. Wszystko fajnie, podatki mają swój cel i powinny być płacone, co nie zmienia faktu, że system musi się zmienić żeby był efektywnej wykorzystywane i nie rozkradane.

Comments are closed.