Podatek katastralny wymaga przemyśleń, może zachwiać rynkiem nieruchomości

Gospodarka kraju wymaga troskliwego wprowadzania zmian do prawa oraz podatków. Jeżeli zmiany są zbyt drastyczne cierpią na tym obywatele oraz ekonomia kraju. Wszelkiego rodzaju nowe regulacje wprowadzane przez inne kraje na świecie, niekoniecznie mogą być odpowiednia dla Polski czy innego kraju. Własność mieszkaniowa jest teraz dobrym trendem na rynku. Wprowadzenie podatku katastralnego może zachwiać całym rynkiem nieruchomości.

Co warto wiedzieć o podatku katastralnym?

Do najważniejszych informacji o podatku katastralnym należą: wysokość uzależniona od wartości nieruchomości. Im więcej kosztuje, tym większy podatek, zazwyczaj to 1-2%. W każdym państwie procent ten może być inny. Jego wysokość zależy też od tego, w której grupie obywateli właściciel jest uplasowany.

Polacy jednak nie chcieliby wprowadzać podatku katastralnego od nieruchomości. Patrząc na rynek byłby on mniej opłacalny niż obecnie obowiązujący podatek lokalny od nieruchomości. W niektórych miastach w Polsce odbywają się z tego powodu protesty. Ostatnio protest odbył się m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Więcej o wydarzeniach z tej sytuacji na stronie ostrowiecinfo.pl.

Podatek katastralny w praktyce

Filozofia daniny opłacalna jest tylko w przypadku, gdy ktoś wynajmuje lokale w budynku, którego jest właścicielem. Natomiast jeżeli budynek jest mieszkalny i nie generuje przychodów oraz zysków, podatek katastralny jest kompletnie nie na miejscu. Niechętnym wobec wprowadzenia takiego podatku chodzi również o fakt, że najwięcej zapłacą posiadacze największych obiektów. Natomiast osoby, które mają lokal na własność ale nie stać by ich było na opłaty takiego podatku, musiałyby sprzedać swój lokal. Wówczas wykupywanie mieszkań byłoby zdecydowanie nieopłacalne. Ucierpiałby więc rynek nieruchomości oraz gospodarka kraju.

Jak każdy rynek, tak też rynek nieruchomości jest zależny od popytu i podaży. Jeżeli nie będzie chętnych do kupowania mieszkań, nie będzie też zarobku dla sprzedających. Jeżeli podatek będzie zbyt wysoki, nikt nie będzie chciał być właścicielem lokalu. Wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce musi być gruntownie przemyślane.